Prečo raw vegán?

Čo znamená vegán?

Na mojej stránke slovo vegán používam v kontexte stravovania. Označujem tým rastlinné stravovanie, teda jedlá rastlinného pôvodu. Vegánstvo však nevzniklo kvôli stravovaniu. Vznik vegánstva je spojené s uvedomením si zodpovednosti človeka za osud tejto planéty. Keďže tento aspekt pojmu vegán nie je mi vôbec ľahostajný, venujem sa tomu na mojej stránke.

Čo znamená raw vegán?

Raw je anglické slovo, znamená surové, a v spojení so slovom vegán, surovú stravu rastlinného pôvodu. Slovom raw označujeme tak hotové jedlá, pochútky a nápoje, ako aj niektoré ingrediencie napríklad kakaový prášok, kokosový olej alebo ovsené vločky. Môže to byť pre vás dôležité, keď sa rozhodnete pripraviť raw vegánske jedlo. Na mojich kurzoch varenia robíme aj raw jedlá - polievky, hlavné jedlá a dezerty. Takisto viem poradiť človeku, ktorí sa chce plnohodnotne stravovať práve vitariánskym spôsobom.

Čo znamená vitariánske stravovanie?

Vitariani jedia výlučne surové jedlá rastlinného pôvodu. Na svete sa mnoho ľudí rozhodlo - nielen v súčasnosti ale aj v minulosti - zvýšiť vo vlastnom jedálničku podiel surových jedál, dokonca prejsť na vitariánske stravovanie. Ich príbehy, skúsenosti vám predstavím v mojich článkoch.

Prečo je dobré jesť surové jedlá?

Varením, grilovaním a pečením sa zmení nielen chuť, farba ale aj výživová hodnota každej zeleniny, ovocia, či inej potraviny. Surové jedlá môžu síce prejsť tepelnou úpravou, avšak tá nemôže byť vyššia ako 42 °C až 48 °C. Keď túto hranicu prekročíme, zničíme tak všetky enzými, strácame niektoré vitamíny, minerálny látky a stopové prvky. Preto sa surové jedlá nazývajú aj ako živé jedlá. O recepty na prípravu živých jedál sa s vami rád podelým.

Vegetarián alebo vegán?

Vegetariánom nazývame zvyčajne ľudí, ktorí nejedia mäso. Vegáni však nejedia žiadne potraviny živočíšneho pôvodu, teda nielen mäso, ale ani vajcia, mlieko a mliečne výrobky. Na mojich kurzoch varenia pripravujeme vegánske jedlá, teda čisto z rastlinných surovín, vďaka čomu sú aj bezlaktózové.

Môžu jesť raw vegánske jedlá aj deti?

Správne zostavená vegetariánska, vegánska strava vrátane raw vegánskej je vhodná pre človeka, a to tak pre tehotné ženy, dojčiace matky ako pre dojčatá, deti a mladiství. Tvrdí to Americký zväz dietetikov, a na rovnakom názore sú aj ich kolegovia z Austrálie, Veľkej Británie. O tom, že načo treba dávať pozor, a ako raw vegánsku stravu správne zostaviť vám pravidelne píšem v mojich článkoch.

Smoothie, turmix, šťava, džús alebo šejk?

Smoothie a turmix pripravujeme mixérom, šťavu a džús s odšťavovačom, šejk s ručným šejkerom. Aby ste mohli pripraviť zdravé nápoje rýchlo a chutne doma, zozbierala som pre vás profesionálne stroje na ich prípravu v mojej raw kuchyni. Rozdiel medzi nimi však nie je iba v procese ich prípravy, preto píšem o tom podrobnejšie.

Tak ja už vôbec nemám jesť varené jedlá, mäso a syry?

Samozrejme každý môže jesť, čo mu chutí. Tým, že zjete vegánske, dokonca raw vegánske jedlo, neznamená, že musíte sa vzdať vašich obľúbených jedál raz a navždy iba preto, lebo sú tepelne spracované alebo že, obsahujú mäso, mlieko alebo mliečne výrobky. Nie, to tak vôbec nefunguje. Dokonca od roku 2009 poznáme aj pojem flexitarián – vegetarián, ktorý občas je mäso. O flexitariánskej diéte a o pestovaní vitality vám rozpoviem viac v mojich článkoch.